SŁOWNIK BIOGRAFICZNY

Żołnierzy 2 Korpusu Polskiego



Drukuj
http://indeks2kp.pl/wp-content/uploads/2020/08/nopic.jpg

Antoni Dołęga-Cieszkowski


1889 – 12/03/1972
IMIĘ: Antoni
NAZWISKO: Dołęga-Cieszkowski
IMIĘ OJCA:
IMIĘ MATKI:
NAZWISKO RODOWE MATKI:
DATA URODZENIA: 1889
MIEJSCE URODZENIA: Tobolsk
DATA ŚMIERCI: 12/03/1972
MIEJSCE ŚMIERCI: Hamilton (Ontario), Kanada
MIEJSCE POCHÓWKU: Riverside Cemetery w Dunnville (Ontario), Kanada
ŻYCIE PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ

Urodzony w 1889 r. w Tobolsku. Pułkownik Wojska Polskiego. Syn zesłańca politycznego na Syberii. Podczas I wojny światowej służył w armii rosyjskiej, rozpoczynając karierę od szeregowca z cenzusem, na sztabskapitanie kończąc. W 1917 r. wstąpił do formujących się oddziałów polskich. Początkowo służył w 1 Pułku Strzelców im.Tadeusza Kościuszki, a następnie, już w stopniu kapitana, w 5 Dywizji Strzelców Polskich (Syberyjskiej). 10 stycznia 1920 r. 5 Dywizja skapitulowała w Rosji, jednak grupa oficerów i żołnierzy nie uznała kapitulacji i podzieliwszy się na małe oddziały, przebiła się na własną rękę do Irkucka. Stamtąd przez Mongolię i Mandżurię dotarli na wybrzeże Morza Japońskiego. Tam powstał samodzielny batalion 1 pułku strzelców, Legia Oficerska oraz oddział kawalerii i artylerii. Rząd polski zorganizował powrót oddziałów do kraju. W kwietniu zgrupowanie (na czele którego stanął były dowódca Dywizji płk Kazimierz Rumsza) wraz z rodzinami przejechało do portu Dairen i tam zaokrętowało się na statek „Jarosław”. Podróż do kraju przez Nagasaki, Hongkong, Singapur, Kolombo, Aden, Gibraltar i Kopenhagę trwała 3 miesiące. 1 lipca 1920 r. przybyło do Gdańska 120 oficerów i 800 szeregowych. Zgłosili się oni do walki z bolszewikami, a gdy do oddziału dołączyło 5 tysięcy ochotników z Kalisza, Kutna, Łodzi i Włocławka, została utworzona brygada piechoty, nazwana Brygadą Syberyjską. W szeregach 2 Syberyjskiego Pułku Piechoty, wchodzącego w skład Syberyjskiej Brygady Piechoty, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Mianowany do stopnia podpułkownika (55 Poznański Pułk Piechoty?).

LOSY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ (PRZED WSTĄPIENIEM DO ARMII ANDERSA)

W 1939 r. objął funkcję zastępcy dowódcy 11 Pułku Piechoty (?). Po kampanii wrześniowej przedostał się do Francji.

PRZEBIEG SŁUŻBY W ARMII ANDERSA

Z Francji skierowany został do Syrii i przydzielony do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, z którą przeszedł cały szlak bojowy (m.in. wziął udział w obronie Tobruku). Pełnił funkcję dowódcy 7 Pułku Artylerii Przeciwpancernej w Armii Polskiej na Wschodzie, z którym wszedł w skład II Korpusu Polskiego we Włoszech i odbył całą kampanię włoską.

LOSY POWOJENNE

Po demobilizacji wyemigrował w 1947 r. do Kanady i osiedlił się w Hamilton (Ontario). Początkowo pracował na roli, a następnie w przemyśle budowlanym. Członek Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie w Kole nr 23 w Hamilton. Członek Związku Sybiraków i Canadian Legion. Wśród podkomendnych znany jako „Dziadzia Wania” za sprawą silnego, kresowego akcentu.
Zmarł w Hamilton 12 marca 1972 r. Pochowany na Riverside Cemetery w Dunnville (Ontario).
Syn Witold (zmarł w 2004 r.) brał udział w wojnie koreańskiej.

POSIADANE ODZNACZENIA

Order Wojenny Virtuti Militari V Klasy (nr 561 – 26 marca 1921 r.), Krzyż Walecznych (ośmiokrotnie: czterokrotnie za lata 1919–1920 i czterokrotnie za lata 1939–1945), Odznaka “Miecze Hallerowskie”, Distinguished Service Order, Croce al Valor Militare

MIEJSCE ZAMIESZKANIA PO WOJNIE
Hamilton (Ontario), Kanada
INNE INFORMACJE (NP DOTYCZĄCE RODZINY, ITP)
ŹRÓDŁO DANYCH BIOGRAFICZNYCH

Archiwum Fundacji „Znaki Pamięci”

SKANY / FOTOGRAFIE
OPIS ZAŁĄCZONYCH MATERIAŁÓW