SŁOWNIK BIOGRAFICZNY

Żołnierzy 2 Korpusu Polskiego



Drukuj
http://indeks2kp.pl/wp-content/uploads/2020/08/nopic.jpg

Adam Gazur


30/06/1925 –
IMIĘ: Adam
NAZWISKO: Gazur
IMIĘ OJCA:
IMIĘ MATKI:
NAZWISKO RODOWE MATKI:
DATA URODZENIA: 30/06/1925
MIEJSCE URODZENIA:
DATA ŚMIERCI:
MIEJSCE ŚMIERCI:
MIEJSCE POCHÓWKU:
ŻYCIE PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ

Urodzony 30 czerwca 1925 r. w okolicach Bielska.

LOSY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ (PRZED WSTĄPIENIEM DO ARMII ANDERSA)

Po wybuchu wojny, we wrześniu 1939 r. ewakuował się wraz z rodziną na wschód, w okolice miejscowości Mańków na Wołyniu, gdzie podjął pracę na roli.

13 kwietnia 1940 r. aresztowany wraz z rodziną, został przewieziony do Włodzimierza Wołyńskiego, skąd wraz z innymi polskimi rodzinami został deportowany do Kraju Ałtajskiego. W trakcie długiej, trwającej blisko miesiąc podróży niemal umarł z głodu. Po przywiezieniu do miejsca docelowego został osadzony w obozie i skierowany do pracy w tartaku.

PRZEBIEG SŁUŻBY W ARMII ANDERSA

Po „amnestii” wraz z rodziną i kolegami usiłował opuścić miejsce zesłania i skierować się do tworzącej się Armii Polskiej, jednak władze sowieckie nie chciały wyrazić zgody na wyjazd, tłumacząc to brakiem rąk do pracy i koniecznością wykonania planu. Gazur wraz z kolegami potajemnie zbudowali tratwę i pod osłoną nocy uciekli z obozu. Podczas kilkumiesięcznej tułaczki po ZSRR podejmował się różnych prac, usiłując przeżyć i dostać się do polskiego wojska. Mimo grożącego mu aresztowania za samowolne opuszczenie miejsca zsyłki, dotarł do obozu w Barnaule. Z Barnaułu przez Taszkient i Guzar trafił do Kermine w Uzbekistanie, przechodząc po drodze kwarantannę.

Po ewakuacji do Persji trafił do brygady czołgów i przeszedł na Bliskim Wschodzie przeszkolenie pancerne. Skierowany na front włoski, brał udział wraz ze swoim czołgiem w bitwie o Monte Cassino, a następnie w zdobyciu Bolonii, gdzie zastał go koniec wojny.

LOSY POWOJENNE

Po zakończeniu II wojny światowej pozostał we Włoszech w ramach kontyngentu alianckich sił okupacyjnych do 1948 r., biorąc udział m.in. w potyczkach z komunistyczną partyzantką.

W 1948 r. znalazł się w Wielkiej Brytanii, gdzie osiedlił się w okolicach Halifaxu i podjął pracę zarobkową. Mieszka tam do dnia dzisiejszego.

POSIADANE ODZNACZENIA
MIEJSCE ZAMIESZKANIA PO WOJNIE
Halifax, Wielka Brytania
INNE INFORMACJE (NP DOTYCZĄCE RODZINY, ITP)
ŹRÓDŁO DANYCH BIOGRAFICZNYCH

Archiwum Fundacji „Znaki Pamięci”

SKANY / FOTOGRAFIE
OPIS ZAŁĄCZONYCH MATERIAŁÓW