SŁOWNIK BIOGRAFICZNY

Żołnierzy 2 Korpusu PolskiegoDrukuj
http://indeks2kp.pl/wp-content/uploads/2020/08/nopic.jpg

Michał Jączek


25/11/1917 –
IMIĘ: Michał
NAZWISKO: Jączek
IMIĘ OJCA: Jan
IMIĘ MATKI: Ludwika
NAZWISKO RODOWE MATKI: Runge
DATA URODZENIA: 25/11/1917
MIEJSCE URODZENIA: Drohobycz (woj. lwowskie)
DATA ŚMIERCI:
MIEJSCE ŚMIERCI:
MIEJSCE POCHÓWKU:
ŻYCIE PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ

Porucznik pilot artylerii. W roku 1936 ukończył gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu, zdał maturę i przez dwa lata studiował chemię na Uniwersytecie w Poznaniu. W roku 1938 wstąpił do Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii w Zambrowie, którą ukończył w stopniu plutonowego podchorążego. Przydzielony do 7 Pułku Artylerii Ciężkiej w Poznaniu.

LOSY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ (PRZED WSTĄPIENIEM DO ARMII ANDERSA)

W kampanii wrześniowej walczył w bitwie nad Bzurą. 22 września 1939 roku dostał się do niewoli niemieckiej, skąd uciekł po trzech tygodniach. Aresztowany przez NKWD podczas próby przekroczenia granicy rumuńskiej, przebywał sześć miesięcy w więzieniu. Wywieziony pod Workutę w republice Komi ASSR.

PRZEBIEG SŁUŻBY W ARMII ANDERSA

Zwolniony z łagru na mocy układu Sikorski-Majski wstąpił do tworzącej się Armii Polskiej w ZSRR. Po ewakuacji w 1942 r. do Persji, następnie w Palestynie przydzielony do 10 Pułku Artylerii Ciężkiej (w obozie Barbara), skąd został odkomenderowany do Szkoły Podchorążych w Khanaqin w Iraku jako instruktor. Zimą 1944 roku dołączył do 10 Pułku Artylerii Ciężkiej i brał udział w walkach o Monte Cassino, jako oficer ogniowy baterii. Za walki w okolicy miejscowości Faenza odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari V Klasy. W październiku 1944 roku ukończył (jako ochotnik) 62 Szkołę Lotniczą w Bloemfontein w Republice Południowej Afryki i przydzielony został do 663 Dywizjonu Samolotów Artylerii, w którym latał do końca II wojny światowej.

LOSY POWOJENNE

Po demobilizacji pozostał we Włoszech i studiował chemię na Uniwersytecie w Mediolanie. Przeniósł się do Anglii i w roku 1949 ukończył Polish University College, uzyskując dyplom inżyniera chemii. Członek Royal Institute of Chemistry. Wyemigrował do Kanady i osiedlił się w Toronto (Ontario). Do emerytury (w roku 1987) pracował jako dyrektor techniczny w Canada Wire and Cable Company. Uczestniczył w przedsięwzięciu połączenia Europy z Ameryką Północną telefonicznym kablem podmorskim.

POSIADANE ODZNACZENIA

Order Wojenny Virtuti Militari V Klasy (nr 11350), Krzyż Walecznych, Medal Wojska

MIEJSCE ZAMIESZKANIA PO WOJNIE
Toronto (prowincja Ontario), Kanada
INNE INFORMACJE (NP DOTYCZĄCE RODZINY, ITP)
ŹRÓDŁO DANYCH BIOGRAFICZNYCH

archiwum Fundacji „Znaki Pamięci”

SKANY / FOTOGRAFIE
OPIS ZAŁĄCZONYCH MATERIAŁÓW