SŁOWNIK BIOGRAFICZNY

Żołnierzy 2 Korpusu PolskiegoDrukuj
http://indeks2kp.pl/wp-content/uploads/2020/08/nopic.jpg

Józef Kiryluk


14/03/1921 –
IMIĘ: Józef
NAZWISKO: Kiryluk
IMIĘ OJCA:
IMIĘ MATKI:
NAZWISKO RODOWE MATKI:
DATA URODZENIA: 14/03/1921
MIEJSCE URODZENIA: Konin
DATA ŚMIERCI:
MIEJSCE ŚMIERCI:
MIEJSCE POCHÓWKU:
ŻYCIE PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ

Urodzony 14 marca 1921 roku w Koninie, województwo poznańskie. Kapitan Wojska Polskiego. Wychowywał się w Brześciu nad Bugiem.

LOSY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ (PRZED WSTĄPIENIEM DO ARMII ANDERSA)

W kampanii wrześniowej 1939 roku brał udział w walkach Samodzielnej Grupy Operacyjnej “Polesie” gen. Franciszka Kleeberga jako ochotnik w 83 Pułku Strzelców Poleskich. 7 października 1939 roku pod Kockiem dostał się do niemieckiej niewoli. Zwolniony powrócił do Brześcia. Wkrótce ponownie aresztowany przez Rosjan, został skazany na 8 lat łagrów i wywieziony w głąb Rosji Sowieckiej.

PRZEBIEG SŁUŻBY W ARMII ANDERSA

Na mocy układu Sikorski-Majski zwolniony z zesłania. W roku 1942 wstąpił do formującego się w Rosji Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa, z którym wydostał się z Rosji na Środkowy Wschód. Żołnierz 17 Lwowskiego Baonu Strzelców 5 Kresowej Dywizji Piechoty II Korpusu Polskiego we Włoszech. Uczestnik szturmu na Monte Cassino, Ankonę i Bolonię.

LOSY POWOJENNE

Po demobilizacji wyemigrował w listopadzie 1946 roku do Kanady i osiedlił się w Edmonton (Alberta), gdzie mieszka do dziś. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów W Kanadzie w Kole nr 6 w Edmonton.

POSIADANE ODZNACZENIA

Odznaka Honorowa za Rany, Order Wojenny Virtuti Militari V Klasy (nr 10884), Krzyż Walecznych (nr leg. 8869), Krzyż Pamiątkowy “Monte Cassino” (nr 18782), Krzyż Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (z okuciem Monte Cassino, Ankona, Bolonia), 1939-1945 Star (bryt.), Italy Star (bryt.), Defence Medal (bryt.), War Medal (bryt.)

MIEJSCE ZAMIESZKANIA PO WOJNIE
INNE INFORMACJE (NP DOTYCZĄCE RODZINY, ITP)
ŹRÓDŁO DANYCH BIOGRAFICZNYCH

Polacy-uczestnicy kampanii włoskiej 1943-1945
krzyz.montecassino.eu
Archiwum Fundacji „Znaki Pamięci”

SKANY / FOTOGRAFIE
OPIS ZAŁĄCZONYCH MATERIAŁÓW