SŁOWNIK BIOGRAFICZNY

Żołnierzy 2 Korpusu PolskiegoDrukuj
http://indeks2kp.pl/wp-content/uploads/2020/08/nopic.jpg

Michał Nikosiewicz


– 18/07/2004
IMIĘ: Michał
NAZWISKO: Nikosiewicz
IMIĘ OJCA:
IMIĘ MATKI:
NAZWISKO RODOWE MATKI:
DATA URODZENIA:
MIEJSCE URODZENIA: Rohatyn, Ukraina
DATA ŚMIERCI: 18/07/2004
MIEJSCE ŚMIERCI: Warszawa
MIEJSCE POCHÓWKU:
ŻYCIE PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ

Michał Nikosiewicz urodził się w Rohatynie, w województwie stanisławowskim, w zasymilowanej rodzinie inteligenckiej (ojciec Ormianin, matka Litwinka). Jako młody mężczyzna przeprowadził się do Tłumacza, z którym był związany do końca życia. Ukończył studia lekarskie, Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu i Szkołę Podchorążych w Rawie Ruskiej. W okresie przedwojennym lekarz w Szpitalu Okręgowym Wojskowym w Poznaniu i lekarz Batalionu Junackich Hufców Pracy.

LOSY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ (PRZED WSTĄPIENIEM DO ARMII ANDERSA)

We wrześniu 1939 r Nikosiewicz służył w Szpitalu Okręgowym we Lwowie.

PRZEBIEG SŁUŻBY W ARMII ANDERSA

Po klęsce wrześniowej w 1939 r. samodzielnie przedostał się przez Węgry do Syrii, gdzie wstąpił do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Jako lekarz i żołnierz SBSK przeszedł kampanię afrykańską, gdzie walczył pod Tobrukiem a następnie szlak bojowy przez Palestynę, Egipt i Irak.

Jako lekarz 2 Korpusu Polskiego został skierowany do kampanii włoskiej. Po lądowaniu w Taranto brał udział w ofensywie pod Monte Cassino, zdobywaniu Ankony i Bolonii. Kilka dni przed zakończeniem działań wojennych stracił stopę w wybuchu miny. Służbę wojskową zakończył w stopniu kapitana.

LOSY POWOJENNE

Po wojnie nie zdecydował się na emigrację i powrócił do Polski. Pracował przez wiele lat jako lekarz, najpierw jako internista a następnie jako okulista we Wrocławiu a później w Warszawie. Pisywał do wydawanych we Wrocławiu „Zeszytów Tłumackich” i „Semper Fidelis”, gdzie wspominał swoje losy i przedwojenne miasto Tłumacz. O swoim mieście i ludziach Tłumacza wiedział wszystko, przez całe życie zbierał informacje o tym mieście. Szczególnie interesowała go historia Ormian w Tłumaczu. Był długoletnim członkiem i czynnym działaczem Koła Zainteresowań Kulturą Ormian w Warszawie.

Otrzymał wiele odznaczeń za walkę w armii polskiej na zachodzie, między innymi Krzyż Walecznych, Krzyż Monte Cassino, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 18.07.2004 w Warszawie.

POSIADANE ODZNACZENIA

Krzyż Walecznych, Krzyż Monte Cassino, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

MIEJSCE ZAMIESZKANIA PO WOJNIE
INNE INFORMACJE (NP DOTYCZĄCE RODZINY, ITP)
ŹRÓDŁO DANYCH BIOGRAFICZNYCH

Archiwum Fundacji „Znaki Pamięci”

SKANY / FOTOGRAFIE
OPIS ZAŁĄCZONYCH MATERIAŁÓW