SŁOWNIK BIOGRAFICZNY

Żołnierzy 2 Korpusu PolskiegoDrukuj
http://indeks2kp.pl/wp-content/uploads/2020/08/nopic.jpg

Mieczysław Szyłkiewicz


08/09/1919 – 01/12/2010
IMIĘ: Mieczysław
NAZWISKO: Szyłkiewicz
IMIĘ OJCA: Józef
IMIĘ MATKI: Wiktoria
NAZWISKO RODOWE MATKI:
DATA URODZENIA: 08/09/1919
MIEJSCE URODZENIA: Zabłudów (pow. Białystok, woj. podlaskie)
DATA ŚMIERCI: 01/12/2010
MIEJSCE ŚMIERCI:
MIEJSCE POCHÓWKU: Warszawa, cmentarz Stare Powązki
ŻYCIE PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ

Dzieciństwo spędził w rodzinnym Zabłudowie.

LOSY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ (PRZED WSTĄPIENIEM DO ARMII ANDERSA)

Po wybuchu II wojny światowej Pan Szyłkiewicz pragnął przedrzeć się do Wojska Polskiego we Francji. Został jednak aresztowany przez Sowietów i osadzony w więzieniu w Grodnie. Więzień sowieckich łagrów w Kotłasie i Uchcie.

PRZEBIEG SŁUŻBY W ARMII ANDERSA

Po układzie Sikorski-Majski od przypadkowo napotkanego żołnierza polskiego dowiaduje się o tworzącej się Armii Polskiej w ZSRR. Rezygnuje zatem z wcześniejszych planów powrotu do rodziny i wstępuje do Wojska Polskiego w Buzułuku. Następnie po dyslokacji oddziałów do Azji Środkowej przydzielony do 13 Pułku Piechoty 5 Dywizji Piechoty. Stacjonuje wraz ze swym pułkiem w okolicach Dżalalabad (Kirgiska SRR) aż do ewakuacji dywizji w sierpniu 1942 r. do Persji. Następnie wraz z Armią Polską przebywał w Iraku, gdzie odbył wielotygodniowe szkolenie saperskie. W następnych miesiącach, wraz z 2. Korpusem Polskim dotarł przez Palestynę do Egiptu. Tu ukończył Szkołę Podchorążych Saperów. Został oddelegowany do 5 Kresowego Batalionu Saperów 5 Kresowej Dywizji Piechoty 2 Korpusu (nr ewid. 1919/402), z którym to w grudniu 1943 roku udał się do północnego Libanu. Stamtąd wypłynęli na Półwysep Apeniński.
Uczestnik kampanii włoskiej 2 Korpusu – bitwy o Monte Cassino, walk pod Ankoną (gdzie został ciężko ranny i przebywał od lipca do listopada 1944 r. w szpitalu w Cassamassima). Następnie dołączył do macierzystego oddziału w środkowych Apeninach – w Predapio. Oddelegowany został później do budowy pomnika na Monte Cassino. Po zakończeniu budowy Szyłkiewicz został wysłany na południe Włoch, na kurs maturalny. 11 października 1945 r. otrzymał maturę. Niebawem powrócił do oddziału, do miasta Faenza. W 1946 r. został wraz z batalionem przewieziony z Włoch do Wielkiej Brytanii. Ukończył służbę w stopniu kaprala podchorążego.

LOSY POWOJENNE

Po zakończeniu służby w 2 Korpusie Pan Szyłkiewicz w 1947 r. do Polski. Ukończył studia weterynaryjne i pracował w zawodzie do emerytury. Był osobą zasłużoną dla powiatu pruszkowskiego, w którym mieszkał, działaczem organizacji kombatanckich i niepodległościowych. Wydał swe wojenne wspomnienia w publikacji pt. „Na wojennym szlaku (od Zabłudowa do Zabłudowa)”.

POSIADANE ODZNACZENIA

Krzyż Monte Cassino (nr legit. 25896)

MIEJSCE ZAMIESZKANIA PO WOJNIE
Pruszków
INNE INFORMACJE (NP DOTYCZĄCE RODZINY, ITP)
ŹRÓDŁO DANYCH BIOGRAFICZNYCH

Mieczysław Szyłkiewicz „Na wojennym szlaku (od Zabłudowa do Zabłudowa)”, Zabłudów 2009 r.
Irena Szymańska-Horban „Pruszkowiacy pod Monte Cassino”, „Przegląd Pruszkowski” nr 1/2004
Józef Racewicz „Śp. Mieczysław Szyłkiewicz”, „Rocznik Zabłudowski”, tom 5, 2011 r.

SKANY / FOTOGRAFIE
OPIS ZAŁĄCZONYCH MATERIAŁÓW