SŁOWNIK BIOGRAFICZNY

Żołnierzy 2 Korpusu PolskiegoDrukuj
http://indeks2kp.pl/wp-content/uploads/2020/08/nopic.jpg

Mieczysław Wartanowicz


11/02/1906 – 1972
IMIĘ: Mieczysław
NAZWISKO: Wartanowicz
IMIĘ OJCA:
IMIĘ MATKI:
NAZWISKO RODOWE MATKI:
DATA URODZENIA: 11/02/1906
MIEJSCE URODZENIA: Cygany (pow. Borszczów, woj. tarnopolskie)
DATA ŚMIERCI: 1972
MIEJSCE ŚMIERCI: Londyn, Wielka Brytania
MIEJSCE POCHÓWKU:
ŻYCIE PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ

Agronom, ziemianin. W latach 1919-1925 studiował w Chyrowie, a następnie ukończył studia agronomiczne w Dublanach pod Lwowem. W latach 1925 – 1926 słuchacz Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii we Lwowie, którą ukończył z bardzo dobrymi wynikami. Następnie gospodarował w Dźwiniaczu (majątek rodzinny Zaleszczyki, Tarnopol), a następnie po ślubie w 1937 r. w Trójcy (Śniatyn, Kołomyja) – majątku żony – Marii – z domu Jaxa Dobek.

LOSY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ (PRZED WSTĄPIENIEM DO ARMII ANDERSA)

Gdy wybuchła II wojna światowa Mieczysław Wartanowicz dostał powołanie do mobilizującego się Wojska Polskiego (punkt mobilizacyjny w Stanisławowie). Uczestnik kampanii wrześniowej i wraz ze swoją macierzystą jednostką, 9 Pułkiem Ułanów Małopolskich, w dniu 19 września 1939 roku znalazł się na Węgrzech, gdzie został internowany. Przebywał tam do 20 lutego 1940 roku. Osiem dni później zgłosił się do armii Bessierres we Francji i walczył w wojsku pod francuskim dowództwem. Po kapitulacji dostał się do niewoli niemieckiej i 20 lipca 1940 roku został osadzony m.in. w jenieckim oflagu w IIC Woldenberg. W obozie wspierany był paczkami z odzieżą i żywnością, które przysyłane były przez siostrę Annę Bąkowską.

PRZEBIEG SŁUŻBY W ARMII ANDERSA

Po wyzwoleniu w 1945 roku przez armię amerykańską, Mieczysław dotarł do Paryża, gdzie zgłosił się do Armii Polskiej i wszedł w skład 2. Korpusu Polskiego we Włoszech, dowodząc jednostką transportową.
W 1946 roku wraz z 2 Korpusem został odesłany do Wielkiej Brytanii, gdzie oficjalne zwolnienie z wojska otrzymał 20 maja 1948 roku.

LOSY POWOJENNE

Z żoną Marią oraz córką Katarzyną spotkali się w Algierii. Druga córka, Hanna urodziła się już w Anglii. Mieczysław pozostał na emigracji aż do śmierci. Zmarł w 1972 roku w Londynie.

POSIADANE ODZNACZENIA
MIEJSCE ZAMIESZKANIA PO WOJNIE
Londyn, Wielka Brytania
INNE INFORMACJE (NP DOTYCZĄCE RODZINY, ITP)
ŹRÓDŁO DANYCH BIOGRAFICZNYCH

archiwum Fundacji Znaki Pamięci

SKANY / FOTOGRAFIE
OPIS ZAŁĄCZONYCH MATERIAŁÓW