SŁOWNIK BIOGRAFICZNY

Żołnierzy 2 Korpusu Polskiego



Drukuj
http://indeks2kp.pl/wp-content/uploads/2020/08/nopic.jpg

Witold Eugeniusz Sawicki herbu Nowina


26 września 1896r. – 12 stycznia 1979r.
IMIĘ: Witold Eugeniusz
NAZWISKO: Sawicki herbu Nowina
IMIĘ OJCA: Henryk
IMIĘ MATKI: Helena
NAZWISKO RODOWE MATKI: Michalik
DATA URODZENIA: 26 września 1896r.
MIEJSCE URODZENIA: Zmysłówka
DATA ŚMIERCI: 12 stycznia 1979r.
MIEJSCE ŚMIERCI: Londyn
MIEJSCE POCHÓWKU: Prochy sprowadzone do Polski- Cmentarz Wojskowy Powązki-kwatera A13-1-4
ŻYCIE PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ

2 listopada 1927r. zostaje przydzielony do Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie w charakterze słuchacza kursu normalnego 1927-1929.
23 sierpnia 1929r., po ukończeniu kursu i otrzymaniu dyplomu naukowego oficera dyplomowanego zostaje przeniesiony służbowo do Depaartamentu Kawalerii Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie na stanowisko szefa wydziału.
27 styczznia 1930r. mjr ze starszeństwem z dniem 1 stycznia 1930r. i 23 lokatą w korpusie oficerów kawalerii.
W 1932r. zostaje przeniesiony do Centrum Wyszkolenia Piecchoty w Rembertowie, pozostając oficerem mandatowym z 2 Pułku Szwoleżerów Rokitmiańskich.
1 maja 1934r. – zostaje skierowany do 2 pułku strzelców konnych w Hrubieszowie, na sstanowisko xastępcy dowódcy pułku.
W 1935r. przeniesiony do dowódzztwa Pomorskiej Brygady Kawalerii w Bydgoszczy na stanowisko szefa sztabu.
W 1938r. wyznaczony na stanowisko dyrektora nauk Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu.

LOSY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ (PRZED WSTĄPIENIEM DO ARMII ANDERSA)
PRZEBIEG SŁUŻBY W ARMII ANDERSA

W październiku 1943r. jako dowódca 6 Lwowskiej Brygady Piechoty.Na jej czele w latach 1944-1945 walczył w kampanii włoskiej, w tym w bitwie o Monte Cassino.

LOSY POWOJENNE

Naczel ny Wódz gen.Anders awansował go na stopień generała brygady ze starszeństwem od 1 stycznia
1964r. w korpusie generałów.
Szkoła Posdstawowa w Opaleniskach – Grodzisko Dolne nosi imię gen.bryg.Witolda Nowina Sawickiego

POSIADANE ODZNACZENIA

Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari -24.07.1844
Krzyż Niepodległości/ 6.06.1931/
Krzyż Walecznych dwukrotnie ” Za czyny męstwa i odwagi wykazane w bojach toczonych w latach 1918-1921″
Krzyż Walecznych dwukrotnie „Za czyny męstwa i odwagi wykazane w wojnie rozpoczętej w 1939r.”
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami
Złoty Krzyż Zasługi
Krzyż Monte Cassino
Order Wybitnej Służby /Wielka Brytania/
Legia Zasługi /USA/

MIEJSCE ZAMIESZKANIA PO WOJNIE
Wielka Brytania – Londyn
INNE INFORMACJE (NP DOTYCZĄCE RODZINY, ITP)
ŹRÓDŁO DANYCH BIOGRAFICZNYCH

Tadeusz Kryska-Karski i St.Zurakowski – „Generałowie Polski niepodległej” Editions Spotkania 1991
„Generałowie i admirałowie II Rzeczypospolitej”

SKANY / FOTOGRAFIE
OPIS ZAŁĄCZONYCH MATERIAŁÓW


AllEscortAllEscort