Śp. prof. Zbigniew Wawer (1956-2022)

W dniu dzisiejszym członkowie naszej Fundacji uczestniczyli w mszy świętej pogrzebowej i pogrzebie zmarłego 12 grudnia 2022 r. prof. Zbigniewa Wawra – wybitnego znawcy i popularyzatora historii Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a w szczególności 2 Korpusu.

Prof. Zbigniew Wawer – w ostatnich latach dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, a wcześniej Muzeum Wojska Polskiego – jako historyk pozostawił po sobie wiele ważnych publikacji naukowych i popularnonaukowych na temat historii wojskowości, a w szczególności szlaku bojowego Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR pod dowództwem gen. Andersa, a następnie Armii Polskiej na Wschodzie i 2 Korpusu. Dzieje tej niezwykłej armii przybliżał także w formie filmów dokumentalnych, licznych wystaw i innych inicjatyw. Zmarły po ciężkiej chorobie Prof. Wawer został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W mszy świętej pogrzebowej, która odbyła się w dniu dzisiejszym w Katedrze Polowej w Warszawie przy ul. Długiej uczestniczyło wiele osób. Przemówienia przybliżające dorobek Pana Profesora, działania muzealne i naukowe, a także postawę wygłosili Wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Piotr Gliński, Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Marianna Otmianowska – zastępca dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie. Głos w imieniu rodziny i przyjaciół zabrali Wojciech Gąsowski oraz brat Andrzej Wawer.

Pan Prof. Zbigniew Wawer spoczął w Alei Zasłużonych cmentarza Powązki Wojskowe w Warszawie.

Panie Profesorze, zaszczytem było Pana znać i z Panem współpracować. Dziękujemy za Pańskie publikacje i filmy, z których niejednokrotnie przyszło i przyjdzie nam skorzystać w naszej pracy edukacyjnej i naukowej. Odpoczywaj w pokoju !

Cześć Jego pamięci!

Zespół Fundacji Znaki Pamięci

Zdjęcia: archiwum Fundacji Znaki Pamięci