Płk prof. dr hab. Wojciech Narębski (1925-2023)

11 lutego 2023 r. pożegnaliśmy w Krakowie człowieka wyjątkowego – płk. prof. dr hab. Wojciecha Narębskiego zmarłego 27 stycznia w wieku 97 lat. Urodzony we Włocławku a sercem Wilnianin. Jako gimnazjalista – członek polskiej konspiracji w Wilnie od 1939 r., więzień sowiecki, żołnierz gen. Andersa, „mały Wojtek” obok „dużego misia Wojtka” w tej samej 22 Kompanii Transportowej 2 Korpusu. Przeszedł cały szlak bojowy we Włoszech, uczył się ochoczo w szkołach dla żołnierzy, ukończył podchorążówkę. Powrócił w 1947 r. do rodziny, która zmuszona była opuścić po wojnie ukochane Wilno. Ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie w Toruniu i całe dalsze życie związał z Krakowem – jako naukowiec, członek chóru, członek wielu organizacji. Strażnik pamięci o 2 Korpusie i jego żołnierzach. Upowszechnił w Polsce historię misia Wojtka. Był cenionym specjalistą w mineralogii i petrologii. A przede wszystkim był wspaniałym, dobrym i skromnym człowiekiem. Miał niesamowity dar łączenia ludzi. Swą wiedzę i kontakty przekazywał następnym, aby osoby, dla których odyseja żołnierzy gen. Andersa była ważna współdziałali ze sobą, by ta pamięć nie ustała. Inspirował nas do wytężonej pracy. Do polsko-włoskich mostów pamięci.

Pośmiertnie Pan Profesor został awansowany do stopnia pułkownika. Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Pana prof. Narębskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Godnie został w Krakowie pożegnany ostatni żołnierz gen. Andersa w tym mieście. Należnie do Jego wspaniałych zasług. Bardzo dziękujemy za obecność Pani Ambasador Annie Marii Anders – ten piękny, symboliczny gest był na pewno z nieba doceniony przez Pana Profesora.

Będzie nam Panie Profesorze ogromnie Pana brakować. Pańskich rad, listów, śpiewanych piosenek. Przekazywanych kontaktów, książek i serdeczności. Postaramy się kontynuować jak najlepiej zaczęte przez Pana dzieła, podtrzymać owocnie zawiązane dzięki Panu kontakty z innymi pasjonatami 2 Korpusu.

Odpoczywaj w pokoju ! Cześć Jego Pamięci !

Członkowie Fundacji Znaki Pamięci