25 października 2022 r. w Łazienkach Królewskich odbyła się Gala wręczenia nagród „Świadek Historii” przyznawanych przez Instytut Pamięci Narodowej osobom i organizacjom spoza Polski. Zaszczytem było dla naszej Fundacji odebranie przez Prezes naszej Fundacji – Anetę Hoffmann ww. nagrody dla Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej (Melbourne, Australia) w imieniu tej zasłużonej, polonijnej instytucji. Dziękujemy za to wyróżnienie i zaufanie oparte na wieloletniej współpracy.

Wśród tegorocznych nagrodzonych, poza naszym zaprzyjaźnionym Muzeum, znalazły się także inne osoby i organizacje zajmujące się, podobnie jak nasza Fundacja i Muzeum z Melbourne, dokumentowaniem i upowszechnianiem wiedzy na temat żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Cieszymy się, że Kapituła Nagrody doceniła także wieloletnią działalność w tym zakresie Simona Elmera z Wielkiej Brytanii oraz Associazione Italo-Polacca Nuova delle Marche – Stowarzyszenia Włosko-Polskiego Nowego w Marche (Włochy).

Nagrodę „Świadek Historii” otrzymały także osoby indywidualne działające na rzecz upowszechniania i dokumentowania historii Polski – Helena Rogowska z Kazachstanu, Klaus Leutner z Niemiec oraz pośmiertnie Antoni Rojowski z Rumunii.

Nagrody wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – dr Karol Nawrocki.

Nagranie z Gali dostępne jest na kanale Youtube IPNtvPL:

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i dziękujemy za Państwa zaangażowanie na rzecz popularyzowania i upamiętniania najnowszej historii Polski.

Dziękujemy przy tym Pani Charge d’Affaires a.i. Ambasady RP w Canberze – Pani Agacie Utnickiej za przekazanie zespołowi Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej otrzymanego wyróżnienia. Zachęcamy wszystkich Państwa do śledzenia działalności Muzeum i wspierania go m.in. w zbieraniu funduszy na nową, bardzo potrzebną siedzibę.

Fundacja Znaki Pamięci

Źródło zdjęć: archiwum Fundacji Znaki Pamięci; Mikołaj Bujak (IPN)