SŁOWNIK BIOGRAFICZNY

Żołnierzy 2 Korpusu PolskiegoDrukuj
http://indeks2kp.pl/wp-content/uploads/2020/08/nopic.jpg

Edmund Brzozowski


05/01/1919 – 19/10/2018
IMIĘ: Edmund
NAZWISKO: Brzozowski
IMIĘ OJCA: Franciszek
IMIĘ MATKI: Maria
NAZWISKO RODOWE MATKI: Sobko
DATA URODZENIA: 05/01/1919
MIEJSCE URODZENIA: Jekaterynoslaw
DATA ŚMIERCI: 19/10/2018
MIEJSCE ŚMIERCI: Otwock (woj. mazowieckie)
MIEJSCE POCHÓWKU: Cmentarz Powązki Wojskowe w Warszawie – kwatera D20, rząd 2, grób 4
ŻYCIE PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ

Edmund Brzozowski w 1939r. ukonczyl Szkole Handlowa ks.Pijarów w Lidzie.Od czerwca 1939r. odbywal 4 miesieczne przeszkolenie a obozie junackim w okolicach Nakla, gdzie budowal stanowiska obronne.

LOSY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ (PRZED WSTĄPIENIEM DO ARMII ANDERSA)

We wrześniu 1939 roku brał udział w kampanii obronnej jako junak Junackich Hufców Pracy: wojna zaskoczyła go w trakcie obozu przygotowawczego do Szkoły Podchorążych. Za działalność niepodległościową został w styczniu 1940 roku aresztowany przez NKWD i wyrokiem sowieckiego sądu skazany na 5 lat ciężkich robót w łagrach jako „wrogi element”. Karę odbywał m.in. w obozie w Kotłasie oraz w Workucie (Republika Komi).

PRZEBIEG SŁUŻBY W ARMII ANDERSA

We wrześniu 1941 roku, po podpisaniu układu Sikorski–Majski, Edmund Brzozowski wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR. Po ewakuacji z Rosji sowieckiej przez Persję i Palestynę dotarł do Egiptu. Tam został wcielony do tworzonej 3 Dywizji Strzelców Karpackich, która weszła w skład 2 Korpusu Polskiego (nr ewid. 3 DSK 1919/92). Następnie, po trwających blisko rok ćwiczeniach w Iraku, w grudniu 1943 r. przez Egipt wraz ze swoją jednostką został skierowany do Włoch.
Wraz z 1 Batalionem 3 Dywizji Strzelców Karpackich 2 Korpusu brał udział w kampanii włoskiej, w tym w walkach nad rzeką Sangro, zdobywaniu Monte Cassino – za co uhonorowany został orderem Virtuti Militari V klasy oraz Krzyżem Walecznych – a także w walkach o Ankonę i Bolonię. Czynną służbę zakończył w stopniu podporucznika.

LOSY POWOJENNE

Po zakończeniu wojny pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie podjął pracę i założył rodzinę. W roku 2006 powrócił na stałe wraz z żoną do Polski, osiedlając się w Otwocku. Prezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie „Karpatczycy”. Mianowany na stopień pułkownika.
Edmund Brzozowski zmarł w 2018 r. w Otwocku. Został pochowany na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie.

POSIADANE ODZNACZENIA

Virtuti Militari V klasy, Krzyż Walecznych, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino, Srebrny Krzyz Zaslugi

MIEJSCE ZAMIESZKANIA PO WOJNIE
Wielka Brytania, następnie Otwock (woj. mazowieckie)
INNE INFORMACJE (NP DOTYCZĄCE RODZINY, ITP)

Żona Edmunda Brzozowskiego, Janina Bogumiła Brzozowska (z d. Pauluk) (1921-2011) – deportowana przez Sowietów na Syberię, także w ZSRR wstąpiła do Armii Polskiej i służyła jako ochotniczka w Pomocniczej Wojskowej Służbie Kobiet. W kampanii włoskiej pracowała w 3 Szpitalu Wojennym 2 Korpusu. Awansowana do stopnia podporucznika. W 2007 r. powróciła wraz z mężem do Polski z Wielkiej Brytanii. Zmarła w 2011 r. w Otwocku i została pochowana na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie.

ŹRÓDŁO DANYCH BIOGRAFICZNYCH

archiwum Fundacji „Znaki Pamięci”

SKANY / FOTOGRAFIE
OPIS ZAŁĄCZONYCH MATERIAŁÓW

ppor. Edmund Brzozowski
źródło : archiwum Fundacji „Znaki Pamięci”