SŁOWNIK BIOGRAFICZNY

Żołnierzy 2 Korpusu PolskiegoDrukuj
http://indeks2kp.pl/wp-content/uploads/2020/08/nopic.jpg

Mieczysław Kałaska


20/03/1923 –
IMIĘ: Mieczysław
NAZWISKO: Kałaska
IMIĘ OJCA: Jan
IMIĘ MATKI: Marianna
NAZWISKO RODOWE MATKI: Romankiewicz
DATA URODZENIA: 20/03/1923
MIEJSCE URODZENIA: Chęciny (pow. Garwolin, woj. mazowieckie)
DATA ŚMIERCI:
MIEJSCE ŚMIERCI:
MIEJSCE POCHÓWKU:
ŻYCIE PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ

Syn Jana (urzędnika Policji Państwowej) i Marianny z Romankiewiczów.

LOSY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ (PRZED WSTĄPIENIEM DO ARMII ANDERSA)

Po inwazji sowieckiej na Polskę, 17 września 1939 roku, jako 17 letni uczeń szkoły średniej opuścił swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania – Buczacz w województwie tarnopolskim. Z grupą policjantów dołączył w Stanisławowie do oddziałów Wojska Polskiego, wycofującego się w kierunku granicy węgierskiej. 20 września, po przekroczeniu granicy został internowany i jako młodociany przeniesiony do obozu cywilnego. W kwietniu 1940 roku uciekł z miejsca internowania i przedostał się do Budapesztu, gdzie przedstawiciele polskiego rządu na uchodźstwie organizowali nabór rekrutów do wojska. Przerzucony do Zagrzebia w Jugosławii, do punktu zbornego ochotników, skąd poszczególne grupy kierowano do Francji i do Syrii.
Na pokładzie statku SS “Warszawa” dotarł do Bejrutu w Libanie i stąd do Syrii, gdzie w miejscowości Homs formowała się Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich pod dowództwem gen. Stanisława Kopańskiego. Przydzielony do 1 kompanii 1 Pułku Piechoty, którym dowodził pułkownik Walenty Peszek. Po kapitulacji Francji SBSK przeszła w całości do Palestyny, do miejscowości Latrun koło Tel Avivu. Tu przeniesiony zostaje do 2 kompanii, pod dowództwem porucznika Mariana Osiczko. W tejże kompanii pozostaje do końca wojny. Po intensywnych ćwiczeniach w Palestynie, Brygada przeszła do Egiptu i w pobliżu Aleksandrii rozbudowała pozycje obronne, osłaniała linie komunikacyjne, pilnowała obozów jenieckich i pełniła funkcję osłony lotniska. We wrześniu 1941 roku, na pokładzie torpedowca przetransportowany został do Tobruku, gdzie oddziały SBSK walczyły do 9 grudnia 1941 roku. Po odblokowaniu twierdzy Tobruk, brygada uczestniczyła w bitwie pod El Gazala w Libii, przełamując linie wroga i biorąc jeńców. 14 kwietnia 1942 roku odkomenderowany z frontu do Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Palestynie, którą ukończył 16 sierpnia 1942 roku.

PRZEBIEG SŁUŻBY W ARMII ANDERSA

3 maja 1942 roku jego Brygada została rozformowana, a na bazie jej oddziałów powstała 3 Dywizja Strzelców Karpackich 2 Korpusu Polskiego. Wiosną 1943 roku przeniesiony do Syrii na ćwiczenia górskie. Przebywa w Egipcie, a wiosną 1944 roku przechodzi z 1 batalionem na linię frontu pod Monte Cassino we Włoszech. Po zdobyciu Piedimonte przeniesiony nad Adriatyk. Tuż przed zdobyciem Osimo, w drodze do Ankony oddział Kałaski przeprowadził kilka udanych ataków na pozycje niemieckie. Podczas jednej z takich akcji w zabudowaniach gospodarskich, (oddalony od swojego pododdziału) wezwał do porzucenia broni i na skutek całkowitego zaskoczenia przeciwnika, wziął do niewoli 11 Niemców. Za czyn ten dowódca kompanii podał go do odznaczenia Krzyżem Walecznych. Jednak dowódca batalionu, podpułkownik Raczkowski po zapoznaniu się z wnioskiem uznał, że czyn ten kwalifikuje się do odznaczenia Orderem Wojennym Virtuti Militari. Dekoracja miała miejsce po zdobyciu Ankony, na największym placu miasta.

LOSY POWOJENNE

Po zakończeniu działań wojennych Pan Kałaska przebywał krótko w obozie w Falconara we Włoszech, gdzie jak wielu innych żołnierzy polskich zgłosił się do wyjazdu do Kanady, na dwuletni kontrakt rolny. 12 listopada 1946 roku, na pokładzie statku “Sea Robin” przybył do Halifax (Nova Scotia). Dzień później, 13 listopada 1946 roku został zdemobilizowany w Osborne Barracks w Winnipeg (Manitoba). Obowiązkowy kontrakt rolny odpracował w Port Arthur (Ontario) i przez kolejnych 40 lat pracował w sektorze rolniczym (elewator zbożowy). W 1988 roku przeszedł na emeryturę. Członek Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie Koło nr 1 w Port Arthur, gdzie pełnił funkcję prezesa przez dwie kadencje. Przeniósł się do Royal Canadian Legion Branch 149 i pełnił tam funkcję sekretarza w latach 1953-1993. Żonaty z Gertrudą z domu Niewiadomy. Mieszka w Thunder Bay (Ontario) w Kanadzie.

POSIADANE ODZNACZENIA

Order Wojenny Virtuti Militari V Klasy (nr 10138), Medal Wojska, Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino, Krzyż Czynu Bojowego polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (z okuciem Tobruk, Monte Cassino, Ankona, Bolonia), Odznaka Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich (nr leg. 3100), 1939-1945 Star, Africa Star, Italy Star, Defence Medal

MIEJSCE ZAMIESZKANIA PO WOJNIE
Thunder Bay (prowincja Ontario, Kanada)
INNE INFORMACJE (NP DOTYCZĄCE RODZINY, ITP)
ŹRÓDŁO DANYCH BIOGRAFICZNYCH

archiwum Fundacji „Znaki Pamięci”

SKANY / FOTOGRAFIE
OPIS ZAŁĄCZONYCH MATERIAŁÓW