SŁOWNIK BIOGRAFICZNY

Żołnierzy 2 Korpusu Polskiego



Drukuj
http://indeks2kp.pl/wp-content/uploads/2020/08/nopic.jpg

Zbigniew Łucjan Królikowski


07/09/1919 – 11/10/2019
IMIĘ: Zbigniew Łucjan
NAZWISKO: Królikowski
IMIĘ OJCA: Stanisław
IMIĘ MATKI: Wiktoria
NAZWISKO RODOWE MATKI: Tomiak
DATA URODZENIA: 07/09/1919
MIEJSCE URODZENIA: Nowy Kramsk
DATA ŚMIERCI: 11/10/2019
MIEJSCE ŚMIERCI: Chicopee (Massachusetts, USA)
MIEJSCE POCHÓWKU: St. Stanislaus Cemetery, Chicopee, MA, USA
ŻYCIE PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ

Ojciec Zbigniew Łucjan Królikowski, franciszkanin, urodził się w Nowym Kramsku, niedaleko Zielonej Góry 7.09.1919 roku.

O. Łucjan rozpoczął naukę w Małym Seminarium Misyjnym w Niepokalanowie w roku 1934. Seminarium to kierowane było przez Św. Maksymiliana Kolbe. W Niepokalanowie w 1938 roku wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, rozpoczynając równocześnie studia filozoficzne we Lwowie.

LOSY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ (PRZED WSTĄPIENIEM DO ARMII ANDERSA)

Po wybuchu II wojny światowej i wejściu Armii Czerwonej do Lwowa odmówił przyjęcia sowieckiego obywatelstwa, za co jeszcze w 1939 roku został aresztowany przez NKWD i wraz z innymi polskimi zesłańcami wywieziony w okolice Archangielska, gdzie pracował m.in. przy wyrębie tajgi, cierpiąc głód, choroby i tęsknotę. Jak sam mówi, umocniło go to jedynie w wierze.

PRZEBIEG SŁUŻBY W ARMII ANDERSA

Po tzw. “amnestii” dla zesłanych Polaków dotarł do tworzącej się na terytorium ZSRR Armii Polskiej, początkowo przebywając w obozach na Powołżu, a następnie w Kirgistanie, niedaleko granicy z Chinami, gdzie ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii. Wiosną 1942 wraz z pierwszą falą ewakuacyjną dociera na Bliski Wschód, do Iraku. Tam, w trakcie ćwiczeń wojskowych odnajduje w sobie ponownie powołanie i za zgodą bp Gawliny oraz władz wojskowych przenosi się do Bejrutu, gdzie podejmuje studia teologiczne.

LOSY POWOJENNE

W 1946 roku otrzymuje święcenia kapłańskie. Po powrocie do 2 Korpusu Polskiego pełni obowiązki kapelana wojskowego w Egipcie. Po demobilizacji wyjeżdża do Afryki, gdzie pracuje wśród polskich dzieci – byłych zesłańców syberyjskich w obozie w Tengeru (Tanzania).

W obliczu likwidacji obozu przez Brytyjczyków w roku 1949 i zagrożeniem dzieci przymusową repatriacją do komunistycznej Polski, Ojciec Łucjan decyduje się niezwykły krok – potajemnie zabiera 150 dzieci z sierocińca i udaje się z nimi do Włoch. Wskutek nieprzewidzianych trudności wspólnie uciekają do Niemiec, skąd odpływają statkiem do Kanady. Tam sieroty zostają rozmieszczone w szkołach i internatach prowincji Quebec. Przez cały ten czas, aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności, o. Łucjan czuwa nad nimi i wychowuje je. Komunistyczne władze Polski nazywają go „kidnaperem na skalę światową” i szykanują.

Do 1966 roku pracuje wśród Polonii kanadyjskiej, będąc proboszczem w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Montrealu w latach 1964-66. W latach 1966-1998 pełni obowiązki głównego sekretarza w polonijnym programie radiowym “Godzina Różańcowa Ojca Justyna” w Athol Springs (NY) w USA. Obecnie, na emeryturze, przebywa w klasztorze w Chicopee.

O. Łucjan Królikowski otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie wręczył mu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w Warszawie w 2007, w dniu Narodowego Święta Niepodległości.

POSIADANE ODZNACZENIA

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2007 r.), Order Orła Białego (pośmiertnie, 2020 r.)

MIEJSCE ZAMIESZKANIA PO WOJNIE
Kanada, Stany Zjednoczone
INNE INFORMACJE (NP DOTYCZĄCE RODZINY, ITP)
ŹRÓDŁO DANYCH BIOGRAFICZNYCH

archiwum Fundacji „Znaki Pamięci”

SKANY / FOTOGRAFIE
OPIS ZAŁĄCZONYCH MATERIAŁÓW

źródło : masslive.com