SŁOWNIK BIOGRAFICZNY

Żołnierzy 2 Korpusu PolskiegoDrukuj
http://indeks2kp.pl/wp-content/uploads/2020/08/nopic.jpg

Antoni Łapiński


10/10/1923 – 19/03/2020
IMIĘ: Antoni
NAZWISKO: Łapiński
IMIĘ OJCA: Jan
IMIĘ MATKI: Natalia
NAZWISKO RODOWE MATKI:
DATA URODZENIA: 10/10/1923
MIEJSCE URODZENIA: Łapy, woj. białostockie
DATA ŚMIERCI: 19/03/2020
MIEJSCE ŚMIERCI: Warszawa
MIEJSCE POCHÓWKU: Warszawa – cmentarz parafialny w Wilanowie
ŻYCIE PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ

Antoni Łapiński urodził się w 1923 r. w Łapach koło Białegostoku w rodzinie kolejarskiej. Uczeń Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Białymstoku. Tuż przed wojną w rodzinnym mieście zaczął pracę kolejarza.

LOSY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ (PRZED WSTĄPIENIEM DO ARMII ANDERSA)

W momencie wybuchu II wojny światowej rodzina ewakuowała się w stronę Wilna, ale na skutek inwazji sowieckiej powróciła do Łap. Pan Antoni został wywieziony wraz z rodziną przez Sowietów 13.04.1940 r. do Kazachstanu do kołchozu Wsiewołodowka (obw. kokczetawski). Tu przebywali na zesłaniu do kwietnia 1941 r. Następnie zostali przeniesieni do Adbasar pod Akmolińskiem, gdzie Pan Antoni przebywał do marca 1942 r.

PRZEBIEG SŁUŻBY W ARMII ANDERSA

W 1942 r. wraz z bratem Józefem zdecydował się, wiedząc o ogłoszonej tzw. „amnestii”, wstąpić do Armii Polskiej w ZSRR. Gdy dostał się do oddziałów polskich, w marcu 1942 r. został przydzielony do 10 Dywizji Piechoty – 10 Pułk Artylerii Lekkiej. Wraz z dywizją w I ewakuacji wyjechał z ZSRR do Iranu. Następnie od maja 1942 r. przebywał z Wojskiem Polskim na Bliskim Wschodzie – w Iranie, Iraku i Palestynie oraz w Egipcie. W Palestynie ukończył Szkołę Podoficerską Łączności. Żołnierz 1 Karpackiego Pułku Artylerii Lekkiej 3 Dywizji Strzelców Karpackich 2 Korpusu (nr ewid. 3 DSK 1923/8) – w stopniu kaprala podchorążego. Od kwietnia 1944 r. uczestnik kampanii włoskiej 2 Korpusu. W bitwie o Monte Cassino sanitariusz – noszowy 3 DSK przy Domku Doktora. W kolejnych etapach walk – o Ankonę i Bolonię – łącznościowiec i pułkowy podoficer zwiadowczy w plutonie łączności 1 Karpackiego PAL. Absolwent Szkoły Podchorążych Artylerii w Materze (luty 1945 r.). Po zakończeniu działań wojennych wraz z 2 Korpusem udał się do Wielkiej Brytanii.

LOSY POWOJENNE

Do Polski powrócił w lipcu 1947 r. i zamieszkał w Warszawie. Aktywny członek i wiceprezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie “Karpatczycy”. W 2018 r. mianowany na stopień podpułkownika. Zasłużony w upowszechnianiu wiedzy o 2 Korpusie Polskim. Zmarł 19.03.2020 r. w Warszawie i został pochowany na cmentarzu parafialnym na warszawskim Wilanowie w grobie rodzinnym.

POSIADANE ODZNACZENIA

Krzyż Monte Cassino, wojenne odznaczenia polskie i brytyjskie, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Zesłańców Sybiru, Medal Pro Bono Poloniae.

MIEJSCE ZAMIESZKANIA PO WOJNIE
Warszawa
INNE INFORMACJE (NP DOTYCZĄCE RODZINY, ITP)

Brat Józef (ur. 1919 r.) jako licealista został aresztowany przez Sowietów w Łapach za krytykę referendum w październiku 1939 r. i skazany na 10 lat łagrów. Karę odbywał w obozach w Karagandzie. Zwolniony na mocy „amnestii” odnalazł rodzinę w Kazachstanie i wraz z bratem Antonim wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR. Uczestnik kampanii włoskiej 2 Korpusu jako oficer. Po wojnie emigrował do USA.

ŹRÓDŁO DANYCH BIOGRAFICZNYCH

archiwum Fundacji „Znaki Pamięci”; indeksrepresjonowanych.pl; ”Trzecia Dywizja Strzelców Karpackich 1942-1987″, Londyn 1991 r.; kombatanci.gov.pl; artykuł Piotra Korczyńskiego „Nie bądź głupi, nie daj się zabić” („Polska Zbrojna, 2019 r.)

SKANY / FOTOGRAFIE
OPIS ZAŁĄCZONYCH MATERIAŁÓW

ppłk Antoni Łapiński – źródło : archiwum Fundacji „Znaki Pamięci”