SŁOWNIK BIOGRAFICZNY

Żołnierzy 2 Korpusu Polskiego



Drukuj
http://indeks2kp.pl/wp-content/uploads/2020/08/nopic.jpg

Tadeusz Marczak


– Ułańska Dola, Wołyń
IMIĘ: Tadeusz
NAZWISKO: Marczak
IMIĘ OJCA:
IMIĘ MATKI:
NAZWISKO RODOWE MATKI:
DATA URODZENIA:
MIEJSCE URODZENIA: 14/10/1924
DATA ŚMIERCI: Ułańska Dola, Wołyń
MIEJSCE ŚMIERCI:
MIEJSCE POCHÓWKU:
ŻYCIE PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ

Tadeusz Marczak urodził się 14.10.1924 roku we wsi Ułańska Dola na Wołyniu w rodzinie osadnika wojskowego. Dzieciństwo spędził w osadzie uczęszczając do szkoły i przygotowując się do objęcia gospodarstwa po ojcu.

LOSY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ (PRZED WSTĄPIENIEM DO ARMII ANDERSA)

10.02.1940 roku wywieziony wraz z rodziną do Kotłasu, gdzie spędził kolejne półtora roku. Zesłanie wspomina jako okres ciężki lecz nie dramatyczny – ze względu na zamiłowanie do pracy na roli rodzice zdołali poukładać sobie jakoś życie w nowym miejscu, ojciec zaś, jako zaradny gospodarz, zdołał nawet wybudować pod Kotłasem niewielki, drewniany dom. Tadeusz wspomina o życzliwym stosunku do rodziny miejscowej ludności i władz sowieckich.

PRZEBIEG SŁUŻBY W ARMII ANDERSA

Po ogłoszeniu „amnestii” rodzina zimą 1941/1942 roku wyrusza do formującej się Armii Polskiej. Podróż do Uzbekistanu Tadeusz wspomina jako wiele cięższą i trudniejszą od drogi na zesłanie. Ostatecznie znajduje się w Jangi-Jul (Uzbekistan) gdzie staje przed komisją wojskową i otrzymuje przydział do formującej się X Dywizji Piechoty.

Po ewakuacji przechodzi dalsze przeszkolenie wojskowe na Bliskim Wschodzie. Wysłany na front włoski bierze udział w walkach pod Monte Cassino, jego oddział po krwawych potyczkach zdobywa wzgórze 593. Dalej szlak bojowy wiedzie go do Bolonii.

LOSY POWOJENNE

Po zakończeniu wojny nie chce wracać do Polski. Osiedla się w Manchesterze, gdzie podejmuje się różnych prac fizycznych, usiłuje również kontynuować edukację. W Manchesterze poznaje też swoją przyszłą żonę, tak jak on Sybiraczkę o kresowych korzeniach, w czasie wojny służącą w szeregach Młodszych Ochotniczek. Oboje kontynuują edukację w szkołach w Cheltham oraz Stowell Park. Do dnia dzisiejszego mieszkają w Manchesterze, biorąc czynny udział w życiu tamtejszej Polonii.

POSIADANE ODZNACZENIA
MIEJSCE ZAMIESZKANIA PO WOJNIE
INNE INFORMACJE (NP DOTYCZĄCE RODZINY, ITP)
ŹRÓDŁO DANYCH BIOGRAFICZNYCH

Polacy-uczestnicy kampanii włoskiej 1943-1945
Archiwum Fundacji „Znaki Pamięci”

SKANY / FOTOGRAFIE
OPIS ZAŁĄCZONYCH MATERIAŁÓW