SŁOWNIK BIOGRAFICZNY

Żołnierzy 2 Korpusu Polskiego



Drukuj
http://indeks2kp.pl/wp-content/uploads/2020/08/nopic.jpg

Ziemowit Tadeusz Michał Grabowski


8 stycznia 1898r. –
IMIĘ: Ziemowit Tadeusz Michał
NAZWISKO: Grabowski
IMIĘ OJCA: Michał
IMIĘ MATKI:
NAZWISKO RODOWE MATKI:
DATA URODZENIA: 8 stycznia 1898r.
MIEJSCE URODZENIA: Troski, pow.płoński
DATA ŚMIERCI:
MIEJSCE ŚMIERCI:
MIEJSCE POCHÓWKU:
ŻYCIE PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ

8 maja 1922r. zweryfikowany – porucznik ze starszeństwem od 1.06.1919r. i 14 lokatą w korpusie oficerów jazdy / od 1924r. – kawalerii/.- oficer 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.
W listopadzie 1923r. – rozpoczyna naukę w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie, w ramach V Kursu Normalnego.
1 października 1925r. po ukończeniu studiów i uzyskaniu tytulu naukowego oficera Sztabu Generalnego zostaje przydzielony do Dowództwa 1 Dywizji Kawalerii na stanowisko I oficera Sztabu.
W latach 1928-1930 pełnił służbę w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu.
1 listopada 1930r. zostaje przeniesiony do Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie.
W listopadzie 1933r. zostaje przeniesiony do 1 Pułku Ułanów w Augustowie.
Sierpień 1935r. objął stanowisko zastępcy dowódcy pułku.
Awansowany na stopień podpułkownika ze starszeństwem z dniem 19 marca 1937r. i 9 lokatą w korpusie oficerow kawalerii.
W 1939r. pełnił służbę w Wojskowej Szkole Wojennej na stanowisko kierownika przedmiotu taktyki kawalerii.

LOSY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ (PRZED WSTĄPIENIEM DO ARMII ANDERSA)

W 1939r. w kampanii wrzesniowej- oficer sztabu Grupy Operacyjnej gen.Dreszera.
W 1940r. , w czasie kampanii francuskiej był szefem sztabu 3 Dyw.Piechoty.
W czerwcu 1940r. ewakuował się do Wielkiej Brytanii.23 września 1940r. dotarł do Szkocji, gdzie pełnił funkcję dowódcy 3 oddziału rozpoznawczego.
Od 13 września 1941r. został przeniesiony do Sztabu Naczelnego Wodza.

PRZEBIEG SŁUŻBY W ARMII ANDERSA

Od 7 grudnia 1943r. do 10 czerwca 1944r. – zastępca dowódcy 2 Brygady Strzelców Karpackich.
21 lipca 1944r. zostaje przeniesiony z Sekcji Oficerów Lącznikowych w Dowództwie 2 Korpusu Polskiego do 2 Brygady Pancernej, gdzie pełnił funkcję szefa sztabu.
W bitwie o Bolonię walczył na stanowisko szefa Sztabu Zgrupowania „Rak”.
1 czerwca 1945r. zastąpił gen.bryg.Bronisława Rakowskiego na stanowisku dowódcy 2 Brygady Pancernej.

LOSY POWOJENNE
POSIADANE ODZNACZENIA

Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari nr 2614 /1921/
Kezyż Niepodległości /25.07.1933/
Krzyż Walecznych – 3 krotnie
Złoty Krzyż Zasługi /11.11.1938/
Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino
Order Wybitnej Służby / Wielka Brytania -30.06.1945/

MIEJSCE ZAMIESZKANIA PO WOJNIE
INNE INFORMACJE (NP DOTYCZĄCE RODZINY, ITP)
ŹRÓDŁO DANYCH BIOGRAFICZNYCH

Juliusz Tym- „Pancerni i ułani gen.Andersa.Broń pancerna i kawaleria pancerna PSZ na Środkowym Wschodzie i we Włoszech 1941-1946” Warszawa, Wydawnictwo Tetragon -2012
Polacy- uczestnicy kampanii włoskiej /1943-1945/.

SKANY / FOTOGRAFIE
OPIS ZAŁĄCZONYCH MATERIAŁÓW


AllEscortAllEscort