SŁOWNIK BIOGRAFICZNY

Żołnierzy 2 Korpusu Polskiego



Drukuj
http://indeks2kp.pl/wp-content/uploads/2020/08/nopic.jpg

Józef Chomiuk


14 lutego 1908r. – 20 listopada 1978r.
IMIĘ: Józef
NAZWISKO: Chomiuk
IMIĘ OJCA: Izydor
IMIĘ MATKI: Anastazja
NAZWISKO RODOWE MATKI: Żuk
DATA URODZENIA: 14 lutego 1908r.
MIEJSCE URODZENIA: Klonownica Wielka
DATA ŚMIERCI: 20 listopada 1978r.
MIEJSCE ŚMIERCI: Londyn
MIEJSCE POCHÓWKU: Cmentarz.Gunnersbury w Londynie
ŻYCIE PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ

rodzina rolników.
W 1929r. ukończył Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie w Leśnej Podlaskiej.
W latach 1929-1932 był podchorążym Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej.
7 sierpnia 1932r.- podporucznik ze starszeństwem z dniem 15 sierpnia 1932r.i 30 lokatą w korpusie oficerów piechoty.Został wcielony do 5 pułku piechoty Legionów w Wilnie.
W 5 pułku Legionów został wyznaczony z dniem 1 września 1932r.na stanowisko dowódcy plutonu.
Od 1 marca 1935r.awansował na porucznika ze starszeństwem z dniem 1 stycznia 1935r. i 58 lokatą w korpusie oficerów piechoty.
W latach 1937-1939 był słuchaczem XVIII Kursu Normalnego Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie.
18 sierpnia 1939r.został przydzielony do dowództwa 29 Dywizji Piechoty w Grodnie na stanowisko oficera operacyjnego.

LOSY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ (PRZED WSTĄPIENIEM DO ARMII ANDERSA)

Na stanowisku oficera operacyjnego sztabu 29 Dywizji Piechoty, a pózniej 29 Brygady Piechoty walczył w kampanii wrześniowej 1939r.
W czasie walk wrześniowych przedostał się na WEgry, gdzie został internowany.po ucieczce z obozu internowania służył w Wojsku Polskim we Francji i w Wielkiej Brytanii.

PRZEBIEG SŁUŻBY W ARMII ANDERSA

Walczył m.in.w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich i wraz z nią przeszedł cały szlak bojowy w Afryce Północnej.
W 1941r. został przydzielony do personelu Ambasady RP w Samarze i pełnił służbę organizując Polskie Siły Zbrojne w ZSRR.
Był uczestnikiem kampanii włoskiej i bitwy o Monte Cassino służąc w 2 Korpusie Polskim.Dowodzził m.in.6 batalionem strzelców karpackich.
Zakończył szlak bojowy w północnych Włoszech w stopniu majora.
W 1946r. wydał w Bolonii pracę „Monte Cassino- bitwa sześciu narodów” wydaną w języku polskim i angielskim.

LOSY POWOJENNE

Po wojnie pozostał na terenie Wielkiej Brytanii.Mieszkał w Londynie.
W latach 1962-1964 był prezesem Związku Karpatczyków i wieloletnim Kierownikiem Sekcji Studiów Koła Oficerów Dyplomowanych na Obczyżnie.
Po wojnie Prezydent RP na Uchodztwie mianował go na stopień podpułkownika.

POSIADANE ODZNACZENIA

Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari nr 10121
Krzyż Walecznych
Złoty Krzyż Zasługi

MIEJSCE ZAMIESZKANIA PO WOJNIE
INNE INFORMACJE (NP DOTYCZĄCE RODZINY, ITP)
ŹRÓDŁO DANYCH BIOGRAFICZNYCH

Oficerowie 5 Pułku Piechoty Legionów
archiwum własne Fundacji Znaki Pamięci

SKANY / FOTOGRAFIE
OPIS ZAŁĄCZONYCH MATERIAŁÓW


AllEscortAllEscort