W tych dniach przypada 79 rocznica bitwy o Monte Cassino żołnierzy 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Rozpoczęta 12 maja, a zakończona zwycięstwem 18 maja 1944 r. krwawa bitwa była czwartą, w której alianci od początku 1944 r. pragnęli zdobyć ten kluczowy dla dalszych walk we Włoszech z Niemcami punkt. Ostatecznie to Polacy odnieśli zwycięstwo.

W maju szczególnie pamiętamy w Polsce i środowiskach polskich poza granicami o tych, którzy za „naszą i Waszą wolność” walczyli w kampanii włoskiej w latach 1944-1945. Wierzyli, że stamtąd dojdą i wyzwolą szybko swą ukochaną Ojczyznę. Wielu poświęciło swe życie w walkach i zostało na cmentarzach we Włoszech.

Ci co przeżyli, po zakończeniu II wojny światowej w przeważającej liczbie pozostali na emigracji – w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Australii, Włoszech czy Ameryce Południowej by wymienić tylko część krajów. Część z żołnierzy gen. Andersa mimo reżimu komunistycznego i zmienionych granic zdecydowała się na powrót do powojennej Polski. Obecnie w Polsce i na świecie żyją już jedynie bardzo nieliczni kombatanci 2 Korpusu – 200 lat Wam kochani życzymy!!

Fundacja Znaki Pamięci pragnie zachęcić wszelkie osoby prywatne, szkoły, organizacje pozarządowe, instytucje samorządowe i państwowe, środowiska polskie poza granicami Kraju do włączenia się w ogólnopolską akcję naszej organizacji „Pamiętajmy o żołnierzach gen. Andersa”.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia w dniach 12-18 maja 2023 r. grobów żołnierzy 2 Korpusu w Państwa miejscowościach, miastach, posprzątania ich i zapalenia zniczy na znak naszej pamięci o ich służbie dla Ojczyzny. W akcję włączyły się już szkoły z całej Polski – Podlasia, Podkarpacia, Lubuskiego, Pomorza, Małopolski i Mazowsza.

Będziemy wdzięczni za przesłanie nam zdjęć, informacji o podjętych  działaniach. My ze swej strony sprzątać będziemy z młodzieżą groby żołnierzy 2 Korpusu na Powązkach Wojskowych w Warszawie w dniu 11 maja 2023 r. w godz. 9.00-11.00.

Stwórzmy mapę pamięci o żołnierzach Armii Andersa w Polsce, ale i na świecie. Oddajmy hołd naszym bohaterom. Każdy spośród przeszło 105.000 żołnierzy 2 Korpusu w 1945 r. zasługuje na naszą pamięć.

Link do filmu promującego naszą akcję:

https://www.facebook.com/FundacjaZnakiPamieci/videos/793958405423304

Informację o upamiętnionych przez uczestnikach Akcji żołnierzach 2 Korpusu dodamy do prowadzonego przez naszą Fundację „Słownika biograficznego żołnierzy 2 Korpusu” – www.indeks2kp.pl

Relacja z wydarzenia będzie także opublikowana na stronie naszej Fundacji www.znakipamieci.pl

Dołączcie do nas. Pamiętajmy RAZEM!

 

Fundacja Znaki Pamięci