Czy widzisz te gruzy na szczycie ? …

Jak co roku przypominamy o jednej z najważniejszych dat współczesnej historii Polski. 78 lat temu, rozpoczęła się bitwa, która stała się początkiem zwycięskiego marszu 2 Korpusu Polskiego ku wolności.

11 maja 1944 roku rozpoczęła się bitwa pod Monte Cassino, w której kluczową rolę odegrali żołnierze – tułacze generała Władysława Andersa, jeszcze niedawno sowieccy więźniowie i zesłańcy. 2 Korpus Polski, podążając śladem nieudanych brytyjskich, amerykańskich, nowozelandzkich i indyjskich prób zdobycia klasztoru w Cassino, w ciągu tygodnia zaciętych walk zdobył wzgórze Cassino, otwierając aliantom drogę do Rzymu i stawiając milowy krok na drodze do zwycięstwa nad faszyzmem. Jak napisał brytyjski historyk Matthew Parker: : “Bitwa o Cassino – największa lądowa bitwa w Europie – była najcięższą i najkrwawszą z walk zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem na wszystkich frontach drugiej wojny światowej. Po stronie niemieckiej wielu porównywało ją niepochlebnie ze Stalingradem”.

Jak co roku 11 maja wspomnieliśmy Bitwę i jej bohaterów.

Członkowie naszej Fundacji wzięli udział w Warszawie w obchodach 78 rocznicy bitwy o Monte Cassino. Sprawowana była uroczysta msza święta za żyjących, poległych i zmarłych żołnierzy Armii Andersa. Myślami byliśmy ze zmarłymi bliskimi nam kombatantami – Antonim Łapińskim, Tomaszem Skrzyńskim, Henrykiem Skrzypińskim, Leszkiem Kotem, Zbigniewem Dłużniewskim, Józefem Wojciechowskim, Edmundem Brzozowskim by wymienić część z nich. Prosiliśmy o zdrowie i siły dla żyjących weteranów 2 Korpusu – Danuty Gradosielskiej, Alfonsa Mrzyka, prof. Wojciecha Narębskiego, Józefa Wawrzyczka, Ottona Hulackiego i innych. Następnie odbyła się uroczystość pod Pomnikiem Monte Cassino. Z radością spotkaliśmy członków rodzin weteranów 2 Korpusu, a z innymi, którzy nie mogli przyjechać, byliśmy w kontakcie telefonicznym. Pamięć trwa.

Chwała Bohaterom ! Cześć Ich pamięci !